Ubezpieczenie przed wyjazdem za granicę

Każdy z nas wyjeżdżając na wczasy za granicę planuje swoją wycieczkę w najmniejszych szczegółach. Często jednak zapominamy o czymś tak ważnym, jak ubezpieczenie przed wyjazdem za granicę. Musimy pamiętać, że w życiu mogą nas zaskoczyć różne sytuacje i zawsze powinniśmy być do nich jak najlepiej przygotowani. Tak też ten typ ubezpieczenia pomoże nam przy korzystaniu z publicznych placówek medycznych na tych samych zasadach co obywatele tego kraju. Jest to bardzo przydatne w przypadku losowych wypadków, gdy potrzebna jest nam pilna pomoc. W Polsce ubezpieczenie przed wyjazdem za granicę to ubezpieczenie turystyczne oraz Europejska Karta EKUZ. Która opcja będzie dla nas lepsza?

Ubezpieczenie turystyczne

Ten typ ubezpieczenia kupimy za pomocą pośredników, czyli firm ubezpieczeniowych. Każda z nich posiada swoją własną ofertę oraz cenę, która uzależniona jest od różnych czynników. W każdej z nich, będzie to na pewno kraj, do którego się wybieramy. W ramach ubezpieczenia turystycznego mamy do wyboru szereg różnych świadczeń. Jest to między innymi ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków czy kradzieży bagażu. Jego posiadacze będą mogli korzystać z placówek medycznych, mieć opłacony transport karetką oraz ewentualny przewóz zwłok do Polski. Maksymalny czas trwania ubezpieczenia to rok.

Ubezpieczenie przed wyjazdem za granicę

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ

Ubezpieczenie przed wyjazdem za granicę gwarantuje również NFZ. Osoby w nim ubezpieczone mogą wyrobić taką kartę całkowicie za darmo. Uprawnia ich do korzystania z pomocy medycznej publicznych placówek. EKUZ działa jedynie na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jej okres ważności wynosi 6 miesięcy, dla osób bezrobotnych są to 2 miesiące, a dla emerytów 5 lat. Żeby wyrobić kartę EKUZ należy przynieść lub wysłać za pomocą maila lub poczty, wniosek do placówki NFZ. Karta zostanie nam wydana niemal natychmiast. Zapewni nam ona podstawową pomoc medyczną w nagłych przypadkach. Niestety, karta EKUZ nie obejmuje kosztów transportu chorego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *