Co należy wiedzieć o szczepieniach tropikalnych?

Tanie połączenia lotnicze i coraz lepsza znajomość języków obcych charakteryzująca naszych rodaków sprawiają, że egzotyczne wakacje nie są już przywilejem najbogatszych z nich. Dziś każdy może zaplanować wyprawę do Afryki i Azji, coraz większą popularnością cieszą się przy tym również wyprawy do Ameryki Południowej. Planując wycieczki do miejsc znajdujących się w innych strefach klimatycznych dobrze mieć świadomość tego, że czekać może tam na nas nie tylko dobra zabawa, ale również ryzyko zarażenia się chorobą, która w Polsce nie występuje. Warto więc zastanowić się nad odpowiednimi szczepieniami.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Rosnąca popularność, jaką cieszą się szczepienia tropikalne, nie powinna nikogo zaskakiwać, za zainteresowaniem się nimi przemawia bowiem przynajmniej kilka argumentów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że problem chorób tropikalnych jest naprawdę poważny. Coraz częściej wybieramy się w podróż tam, gdzie denga lub malaria nadal spędzają sen z powiek przedstawicielom lokalnej służby zdrowia. Co więcej, trafiamy tam nieprzygotowani zarówno na warunki klimatyczne, jak i na sposób odżywiania się miejscowej ludności. Nasz organizm, niejako automatycznie, staje się więc bardziej osłabiony niż organizmy lokalnych mieszkańców. W takim stanie stajemy się podatni także na te zagrożenia, które w innych okolicznościach by nas ominęły.

Kiedy się zaszczepić?

Rośnie świadomość tego, że szczepienia tropikalne są ważne, nadal jednak nie wszyscy wiedzą, kiedy należy się na nie zdecydować. Czy szczepionka wykonana w przeddzień egzotycznego wyjazdu ma w ogóle sens? Planowanie nietypowej wycieczki zaczynamy zwykle ze sporym wyprzedzeniem, warto więc dać sobie czas także myśląc o szczepieniach ochronnych. Najlepiej więc skonsultować się z lekarzem zawodowo zajmującym się chorobami egzotycznymi robiąc to około ośmiu tygodni przed wyjazdem. Rozmowa z nim pozwoli na określenie, na jakie szczepienia się zdecydować i kiedy przyjąć je, aby podczas wyjazdu nie obawiać się groźnych chorób.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubezpieczenie turystyczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *